KategorilerBEBEK

Bebekler İçin Zararlı İçerikler

BEBEKLERDE HANGİ İÇERİKLER FAYDALI HANGİLERİ ZARARLIDIR ?

Hassas bebek ciltlerinde yetişkinlerde bulunan cilt bariyerleri henüz oluşmadığından alerji yapabilecek, cildi kurutabilecek ve bağışıklık sistemine dahi müdahalesi olacak birçok ürün – içerik bulunmaktadır.

Doğal ve katkısız ürünlerin değerinin anlaşılmaya başlandığı bu günlerde, herkes doktor tavsiyesi ile bebeğinin vücudunun tepki vermeyeceği ve alerjiye yol açmayacağı ürünleri bulma arayışına girmiş bulunmakta. Tekrar etmek isteriz ki her cilt ve bünye ürünlere aynı tepkiyi vermemektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bir uygulama yapmayınız.

Bebeğinizi Rahatlatacak Ürün İçerikleri;

 • Buğday tohumu yağı
 • Yulaf özü
 • Organik lavanta
 • Organik avokado yağı
 • Organik kuşburnu yağı
 • Organik shea yağı
 • Organik aloe vera yaprağı ekstresi

Kullanım alanı; duştan sonra masaj yaparak bebeğinizi rahatlatmak, hem de cildinin ihtiyacı olan nemi doğal yollardan karşılamak için çok faydalı olacaktır.

Bebeğinizin Cilt Bakımında Yer Verilmemesi Gereken İçerikler;

 • Yapay kokular:Kuruluğa, tahrişe ve alerjiye neden olabilecek kimyasal kokular.
 • Normal Sabun:Hassas cildi kurutabilir.
 • Sülfatlar:Hassas veya egzama eğilimli ciltlerde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.
 • Petrokimya: Yenilenemeyen, çevre dostu olmayan bir kaynaktır.
 • Mineral yağlar:Petrokimya türevi farklı bir madde.
 • Lanolin:Güvenli, ancak bazı bebekler buna duyarlı olabilir.
 • Paraben koruyucuları:AB’de yasaklanmıştır. Meme kanseri dokusunda tespit edilmiştir.
 • Propilen glikol:Bilinen bir cilt tahriş edici maddedir.
 • Pitalik:Östrojeni taklit eder ve cilt tarafından kolayca emilir.

 

Yapılan testlerle kanıtlanmış olan etkileri, hem kendinize hem de bebeğinizin bakımında kullanmamanız gerektiğini belirtmektedir.

Doğal ürünleri de abartıya kaçmayacak şekilde ve mutlaka bir uzman kontrolünde kullanmanız, günlük hayatınızı iyileştirecektir.

BEBEKLER İÇİN ORGANİK KIYAFET SEÇİMLERİ

İnsanlar organik yaşamın faydalarını ve günlük hayatımıza etkilerini araştırıp bilgi sahibi oldukça daha dikkatli olma eğilimi göstermekte. Artık ebeveynler de bebekleri için en iyisini en doğalını kullanarak onlara daha sağlıklı bir gelecek vermeyi hedefliyor.

Tekstil endüstrisi ile birlikte yapay ve kimyasal içerikleriyle zararlı ürünler yaşantımızda büyük yer almış durumdadır. Bununla birlikte organik tarımda, genetik olarak değiştirilmiş tohumlar, böcek ilaçları veya diğer kimyasal verim yardımcıları kullanılmamaktadır.

Tamda bu sebeple bebeğinizin cildiyle dost olan ve herhangi bir zararlı bileşen içermeyen organik pamuk ipliğiyle hazırlanan giysiler hem sağlığınızı olumsuz yönde etkilememiş olacak hem de gönül rahatlığıyla organik tarımı destekleyerek bebeğinize uygun giysiler kullanmış olacaksınız. Giysilerin yanı sıra çok renkli kıyafetlerden de kaçınmanız gerekmektedir. Rengi vermesi için kullanılan boya vb. maddeler tamamen organik olduğu konusunda güven yaratmıyorsa eğer tercih etmemenizi öneririz. Organik boya sertifikalı ürünleri kullanırken içiniz daha rahat olacaktır.

BEBEKLERİN BAĞIŞIKLIĞINI DESTEKLEYEN BESİNLER

Bebeklerin bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip olarak bilinen besinleri sizler için düzenledik. Her bedenin besinlere farklı tepki verdiği bir gerçektir. Bu nedenle içeriğini iyice araştırdığınız ve güvendiğiniz ürünleri doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Organik ve doğal ürünler, tohumların ekildiği topraktan sulama şekline kadar her aşamasıyla çok önemlidir. Hiçbir katkı ve koruyucu kimyasallar içermeden sofralarınıza gelecek ürünler bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına önemli rol oynuyor.

Bebeklerin bağışıklık sistemi, beyin ve diğer organlar ile birlikte, tam bir hızda gelişir. Bağışıklık destekleyici olarak başta gelen besinler;

Yoğurt

Yoğurt, bakterilere karşı mücadelede yardımcı olan probiyotikler açısından zengindir.

Kalsiyum bebeğinizin kemik ve dişlerinin sağlıklı, güçlü olabilmesi için gereken çok önemli bir mineraldir.

Yoğurt, kalsiyumdan zengin besinlerin başında geliyor. Bebeklik döneminde yeterli alınan kalsiyum bebeğin tüm hayatını etkiliyor.

Düzenli tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır, kemikleri, doku fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ek besinlere geçtiğinde, yani 6. aydan itibaren bebeğinize yoğurt vererek bağışıklık sistemine destek olabilirsiniz.

 

Meyveler

Sağlıklı gıdaları tüketirken aynı zamanda lezzetli atıştırmalık içerikleri üretme fırsatınız olacaktır. Farklı tatlar bebeğinizin ilgisini çekecek ve daha iştahlı bir şekilde öğünlerini tamamlayacaktır. Doğal üretimi destekleyerek sizde gönül rahatlığı ile lezzetli meyvelerden yapılan gıdaları bebeğinizi mutlu edebilirsiniz. Özellikle organik meyveler, yaban mersini, nar, çilek, uhududu A vitamini, C vitamini ve antosiyonin gibi antioksidanlar içerirler. Bu da onları bağışıklık sistemini destekleyici besinler arasında en iyi kaynaklardan biri haline getirir. Bebeğinize 6. aydan itibaren püre edilmiş meyveleri verebilirsiniz. Ancak, ek gıdaya geçişte alerji riskinin en düşük olduğu meyvelerden başlamanızı ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Ceviz

Ceviz omega-3 yağ asidi deposu olarak bilinir. Ceviz, bebeğinizin beyin gelişimine destek olmakla kalmaz bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta kuruyemişleri bebeğinize 12. aydan sonra doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.