KategorilerBEBEK

Bebekler ve Toprak İlişkisi

Varoluşumuzdan bu yana eski ve orta zamanda medeniyet toprak ve ona bağlı değişkenler üzerinden şekilleniyordu. İnsan, yaşamını sürdürebilmek için toprağa bağımlıdır. Etkinliklerinin neredeyse tümünü toprağa dayalı gerçekleştirir. İnsanın yaşam biçimi de toprağın cömertliği ekseninde biçimlenirdi. İnsan, uzun uzadıya bir zaman diliminde yeryüzünde azlığının verdiği rahatlıkla toprak toprak gezerek, her çiçekten nektar alan arılar gibiydi.

Toprak bizi farkında olmasak da ruhsal açıdan rahatlatıp arındırabilen bir etkendir. Toprakla temas eden bebeklerin daha enerjik ve pozitif enerjide oldukları gözlemlenmektedir.

Bebeklerin el becerilerinin artması ve kaslarının gelişmesi için boya maddesi bulunmayan toprak ve hamurları öneren uzmanlar, annelerin yaptığı hamurların da çocuklara verilebileceğini ve hissetme, varoluşsal sezgilerinin gelişebileceği konusunda önemli fikirler veriyorlar. Aynı zamanda bu tür aktivitelerin bebeklerin günlük hayatta kaşık, çatal tutma becerilerini artıracağı bilinen bir durumdur.

Toprakla İç İçe Büyümenin Etkileri

  • Sağlığı korumayı, iyileşmeyi ve sağlıklı enerjiyi sağlar, hisleri yükseltir ve dikkat süresini arttırır.
  • Bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlar.
  • Bebeklerin dengeli hissetmesine ve rahat uyumasına olanak sağlar.
  • Ağrı şiddetini azaltır.
  • Huzursuzluğu ortadan kaldırarak negatif enerjinin pozitife dönüşmesine yardımcı olur.
  • Pozitif enerji ise kaslardaki baskıyı azaltarak gevşemeye yardımcı olur.

Toprağın sihirli bir yönü var ve ona bir adım atan herkesi kucaklıyor, kaç yaşında olduğunuzun hiçbir önemi yok.

Yaz günlerinin geldiği günlerde çocukların kumda, toprakta yürütülmesi gerekmektedir. Bu şekilde çocuğun yürümeyle ilgili olan bacak kaslarının daha iyi çalışması ve güçlenmesi sağlanacaktır. Çıplak ayakları yerle temas eden bebekler, yeri daha iyi hissedecek ve toprağı kavrayarak daha güçlü adımlarla yürümeye başlayacaktır. Toprak ve kumun bebeklerin denge mekanizmasının gelişimine de katkı sağlayabileceği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Özellikle güneşin tepede olmadığı öğle saatlerinde toprakla vakit geçiren bebekler önce güneş ışığından faydalanarak, kemik yapısının güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Bebeklerinizin Toprakla Vakit Geçirebileceği Aktiviteler

Günlük hayatın yoğunluğu arasında, bebeklerinizle vakit geçirirken aynı zamanda onların gelişimlerine destek olmak istediğinizi biliyoruz. Sizler için birkaç eğlenceli ve öğretici aktivite araştırdık. Bu aktiviteler hem aranızda oluşan bağı güçlendirmeye katkı sağlayacak, hem de el becerilerini geliştirerek klasik oyuncaklar dışında eğlenceli bir oyun yöntemi yaratacak.

  • Kumdan Kale:

Bebeğinizle birlikte bir kova (yoksa yoğurt kabı) kullanarak toprağı önce kıvamına getirmek için su yardımıyla yoğurabilir, sonrasında içerisini tamamen doldurup bastırarak kendinize yepyeni bir şehir kurabilirsiniz. Hayal gücü ve konsantrasyon geliştirecek bir oyun olmasıyla hem sizin hem de bebeğinizin çok seveceğinize eminiz!

  • Çiçek Ekimi:

Minik bebeğinizin uzun dallara ve renkli çiçeklere büyük ilgi duyacağını, yakından incelemek isteyeceğini biliyoruz. Bu nedenle bitkileri yakından tanımasını sağlayacak aynı zamanda büyütme ve yetiştirme güdüsünü geliştirecek bir aktivite olan çiçek ekimi güzel vakit geçirmenizi sağlayacak. Renkli çiçeklerinizi bebeğinizle kazıp alan açacağınız toprağa yerleştirerek; nasıl gelişip, büyüdüklerini anlatabilir ve sonrasında verdiğiniz can suyuyla ona bitkileri büyütme sorumluluğu verebilirsiniz. Kesinlikle severek yapacağı bir etkinlik olacaktır.

  • Toprak Duvar Saksısı Yapımı

Bebeğinizle birlikte eski kaplarınızı kalıp olarak kullanarak yapabileceğiniz bu duvar süsleri hem kolay hem de el becerilerini geliştiren bir aktivitedir. Su yardımıyla yoğurarak yaptığınız çamurları kapların içerisine yerleştirerek kalıbını çıkartabilirsiniz. Sonrasında ıslak haliyle duvara yapıştırarak kurumasını sağladığınızda duvar saksılarınız çiçeklerinizi büyütmek için hazır olacaktır! Aktiviteyi daha renkli bir hale getirmek için kuruyan saksılarınızı renkli boyalarla boyayarak güzelleştirebilirsiniz.

 

Büyürken toprakla bağlantısını kesmeyen bebekleriniz ileride bilinçli birer doğasever olacağı gibi, yetiştirmenin ve emek vermenin hem vicdanına, hem de karakterine sağlayacağı katkı sizi gururlandıracaktır. Toprakla olan bağımızın her geçen gün güzelleşmesi dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.