KategorilerGİRİŞİMCİ KADINLAR

Gamze Cizreli

Gamze Cizreli Türkiye’de önemli kadın girişimciler arasında yer almaktadır. Başarıları ile Türk Kadın girişimcilere ilham kaynağı olan Gamze Cizreli’nin  başarı hikayesinden sizlerle paylaşmak isteriz. 

1968 yılı Diyarbakır doğumlu olan Cizreli, ODTÜ İşletme mezunudur. Mezun olduktan sonra Türk-Amerikan savunma sanayi projesinde yer almıştır. Orduya zırhlı araç üretim projesinden girişimciliğe uzanan hikayenin kahramanıdır. Sonrasında bu işin kendi hayalinde bir meslek olmadığını anlayan Cizreli eski eşiyle birlikte Ankara’da ilk kafeteryaları olan CAFEMİZ’i açmışlardır. CAFEMİZ’in önemli özelliklerinden birisi Ankara’lıları ise krep, cappucino, elmalı pay ile tanıştırmışlardır.. Kafemizde satılan elmalı pay, cheesecake gibi ürünlere gelen talebin farkına vardılar ve bu ürün ve çeşitlerinin satılabileceği pastane olan KUKİ’yi açmışlardır. Ardından Uzakdoğu mutfağının lezzetleri sunulduğu Quick China’yı açmışlardır. Gıda sektöründen farklı DKNY Ankara temsilciliğini aldılar.  Osmanlı-Türk unsurlarının işlendiği Şaşaa’yı açmışlardır.

 

Girişimcilik serüvenini 2 döneme ayıran Gamze Cizreli, 2005-2006 yıllarından sonra kendi kanatlarımla uçmaya başladığım olarak adlandırdığı dönemi başlamıştır. Herkes tarafından bilinen Big Chefs’i bu döneminde kurmuştur. Özkaynaksız, banka kredileriyle beraber kurulan Big Chefs restoran zinciri şuan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bodrum, Marmaris, Bursa, Denizli , İskenderun, Eskişehir, Mersin, Almanya, Kuveyt, Suudi Arabistan olmak üzere 60’ı aşkın şubede faaliyet göstermektedir.

Girişimcilik serüveninin yanında ODTÜ’de bir dönem ‘Girişimcilik’ dersleri vermiştir.

Belli dönemler çeşitli dergi ve gazetelerde gurme ve seyahat yazıları yazmıştır.2010 KAGIDER ve Garanti Bankası işbirliği ile düzenlenen ‘Kadın Girişimcisi’ yarışmasında 1.  olmuştur. Gurmeva’nın vizyon ve misyonu  kadın girişimcilere öncü olmak ve desteklemektir. Bütün kadın girişimcilerimize başarılarıyla ilham olan Gamze Cizreli’ ye başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.