KategorilerİLHAM AL

Sabiha Gökçen’le Bulutlara

Türkiye’nin en ilham alınan kadınlarından biri olan Sabiha Gökçen, azmi, hırsı ve başarıları ile bize her zaman örnek oldu.

Her insanın hayatında bir köşe başı dönüşü vardı; keskin ve baş döndüren dönüşler. Sabiha’nın köşe başından dönüşü 1925’te, henüz 12 yaşındayken gerçekleşti. Atatürk ile tanışmıştı. Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Bursa ziyareti sırasında Hünkar Köşkü’nde kalıyordu ve bu köşk Sabiha’nın yaşadığı eve çok yakındı. Ne yaptı etti, sonunda Atatürk’e ulaştı ve okumayı ne kadar çok istediğini iletti. Çakmak çakmak gözleri, Ata’nın gözlerinde parladı. Hayat şimdi yeniden başlıyordu.

Eğitim hayatı azmi ve hedefleri ile başlayan Sabiha Gökçen’nin kalbi her zaman eğitim için atıyordu. 1935 yılıydı. Türkkuşu’nun açılış töreninde planör gösterileri düzenlenmişti. Sabiha, işte o anda, oracıkta havacılığın tutkusuna kapıldı. Heyecanı Mustafa Kemal’i de etkilemiş olacak ki, kızına destek verdi. Sabiha, 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na kaydoldu. Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı. Eskişehir Havacılık Okulu’nda Savmi Uçan ve Muhittin Bey’den özel uçuş eğitimi aldı. 25 Şubat 1936’da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı. Kendiyle gurur duyuyordu, Mustafa Kemal’de onunla… Atatürk kızını Eskişehir’deki Tayyare Mektebi’ne göndermek ve orada özel bir eğitim almasını istiyordu. Ancak o yıllarda kızlar askerî okullara alınmıyordu. Bu sebepten ona özel bir üniforma hazırlandı ve Eskişehir Uçuş Okulu’nda 1936 – 1937 döneminde 11 aylık özel bir eğitim aldı.

 1937’de Tunceli’de bir ayaklanma çıktı. Bu ayaklanmayı bastırmak için de Dersim Harekatı başlatıldı. İşte bu harekatın hava saldırısı safhasında yer alan Sabiha, dünyanın ilk kadın savaş pilotu olmuştu. Başarısı ödülsüz de bırakılmadı. Harekatta göstermiş olduğu üstün başarı sebebiyle, kendisine, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın da katılımıyla “Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası” (iftihar) takdim edildi. 30 Ağustos 1937’de askerî uçuş brövesi aldı. Bu harekatta kadının şans verildiğinde neler yapabileceğini kanıtlamıştı Sabiha Gökçen. Önce kendine, sonra babasına ve sonra tüm dünyaya. Bizim için Hırsıyla, tutkusuyla, azmiyle her zaman örnek olan Sabiha Gökçen’i saygıyla ve özlemle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.