KategorilerİLHAM AL

Safiye Ali ile Tıbba Hizmet

Zekası, başarıları ve azmi ile bize her zaman ilham olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitmeni olan Safiye Ali’nin, hayatına ve başarılarını sizlere bahsetmek istiyoruz.

Amerikan Kız Kolejinde eğitim gören Safiye Ali, lise yıllarında doktor olmaya karar vermüştir. Ancak Darülfünün Tıp Fakültesi henüz öğrenci kabul etmiyordu. Bu Safiye Ali’ye engel olmadı ve Almanya’ya giderek Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmüştür. Dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Bey’in yardımıyla devlet bursu alan Safiye Ali, çok hızlı bir şekilde Almanca öğrenerek hemen derslere başladı. Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle zorluk çıkaran Bavyera Millî Eğitim Bakanlığı, sınavda aldığı birincilik derecesi karşılığı Safiye Ali’ye “doktor namzeti” unvanını vermiştir. 1921 yılında “bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması’ hakkındaki tezi ile diplomasını aldmıştır.

 

Haziran 1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini aldı ve eşi ile birlikte Cağaloğlu’nda muayenehane açmıştır. İlk zamanlar tanınmadığı için muayenehanesine kimse gelmemiştir ve hatta kadın olduğu için düşük vizite ücreti ödemek isteyenler bile olmuştur. İstanbul’da beş yıl doktorluk yaptı ancak karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçti. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçmiştir.

   Mesleğinin zirvesinde iken istifa etmek zorunda kaldı. Ocak 1928’de sadece muayenehane doktorluğu yapıyordu. Bu tarihte, İstanbul’da muayenehanesi olan hekimler arasındaki tek kadındı. Bu dönemde toplum, kadın doktora o kadar yabancıydı ki Malul Gaziler Büyük Ticaret Salnamesinde adı, “Safiye Ali Bey” olarak geçmektedir. Ayrıca İstanbul başlayan femist hareketlerine de katıldı.

    Dönemin erkek egemenliğine rağmen, hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmemiş bir kadın, hırsı ve azmi ile neler yapılabileceğini bize gösteren, her zaman ilham aldığımız Safiye Ali’yi saygı ve özlemle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.