KategorilerİLHAM AL

Zübeyde Hanım ve Annelik

Selanik’te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur Ali Rıza ile 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlenen Zübeyde Hanım’ın bildiğimiz hikayesini başlatmıştır. Ali Rıza, sarışın ve mavi gözlü bir kadınla evlenmeyi düşlerken, kendisinden 20 yaş küçük olan, siyah saçlı ve derin mavi gözlü bu kadına sevdalandığını belirtmiştir. Bizim en büyük kadın ilhan kaynağımız olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanımdır.

    

Yaşamında en büyük tutkusu annelik olan Zübeyde Hanım, oğlunu çok seviyordu. Eğitimiyle ön planda olan Zübeyde Hanım, çocuklarının da iyi bir eğitim almasını isteyen bir kadındı. Okuma yazması ve bilgisiyle ön planda olmasından dolayı Zübeyde Hanıma ‘’molla Zübeyde’’ denirdi.

   Çocuklarına çok düşkün olan Zübeyde Hanım, Mustafa Kemal’den uzun süre ayrı kalması, oğlunu özlemesi fakat yine de Vatan için her zaman sabırla beklemesi ve oğlu için hep dua etmesi, ne kadar sabırlı ve fedakar bir kadın olduğunu bizlere gösteriyor. Yakınlarının söylediklerine göre her zaman oğlunu çok özleyen Zübeyde Hanım, Vatan için hiçbir zaman bunu göstermemiş ve oğlunu üzmek istememiştir.

    Her anne bir pusuladır, Zübeyde Hanım harika bir evlat yetiştiren, iyi eğitimli, örnek olunacak bir annedir. Bizim de Gurmeva olarak ilham aldığımız Zübeyde Hanım’ı her zaman özlem ve saygıyla anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.