KategorilerÖĞREN

Sebze ve Meyvelerin Güneş İlişkisi

Sebzeler yetişirken büyüdüğü toprak ve iklim şartları çok önemlidir. Doğru nem oranı ve toprak mineralleri kaliteli mahsül almak için en önemli etkenler arasındadır. Bunların yanı sıra bazı sebzeler yetişirken doğrudan bol güneş ışığı almayı severken bazı sebze cinsleri ise gölgede ve doğrudan güneşe maruz kalmadan büyümeyi sevmektedir. Bu yazımızda sizlerin de bahçelerinde kendi mahsüllerini yetiştirirken, güneş oranını dikkate almanız gereken bitki türlerini derledik.

Doğrudan Güneş Alması Gereken Sebze ve Meyveler

Kiraz, üzüm ve armut gibi birçok domates çeşidinin yanı sıra, güneşte bahçe yapmayı seçebileceğiniz kırmızı biber, çan ve muz gibi çeşitli biberler de var. Çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duymanın yanı sıra, domates ve biber de çok fazla nem ve iyi drene toprak gerektirir. Su özellikle bitkilerin çiçeklenme mevsimi boyunca önemlidir. Toprağı nemli tutmak için sık damlalıklı sulama uygulanabilir. Kış tehditlerinden sonra ve gece sıcaklıkları 55 derece (12.77 derece Santigrat) veya daha yüksek olduğunda, domates ve biber ekilmelidir. Kabak ve kabak, tohumları kullanılarak kolayca yetiştirilebilir, ancak don ve toprak sıcaklıkları tehdidi en az 68 derece (20 santigrat derece) seviyesine ulaşana kadar ekilmemelidir.

Tam güneşe ihtiyaç duymanın yanı sıra, bu sebzeler kireçlenmeye iyi tepki verir, gerekirse toprağınıza eklenebilir. Ayrıca haftada bir suya ihtiyaç duyarlar. Tam güneş için önerilen kabak çeşitleri arasında bebek ayı veya sonbahar altın minyatür balkabağı, büyük ay balkabağı vardır. Önerilen kabak kraliçe sofra meşe palamudu, sebze spagetti, büyükelçi kabak içerir. Pancar güneşe çok ihtiyaç duyar ancak çok sıcak değildir. En iyi 60 ila 65 derece  (15.55 ila 18.33 derece Santigrat derece) arasında değişen sıcaklıklarda bile yetiştirilirler. Pancar bir kök ürünü olduğundan, toprak yumuşak, taş ve köklerden arındırılmış ve iyi süzülmüş olmalıdır. Pancar aside duyarlıdır. Önerilen çeşitler arasında Detroit koyu kırmızı, ilk harikası ve beyaz albino ‘dur.

Salatalık ve bezelye çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar, ancak salatalık daha uzun süre ısı gerektirirken, bezelye daha düşük sıcaklıklarda büyür. Salatalık sıcaklık 65 ila 75 derece (18.33 ila 23.88 derece Santigrat) arasında olduğunda en iyi şekilde büyür. Bunlar çeşitli topraklarda yetişir, ancak iyi su geçiren olanları tercih eder. Bezelye, ekim için arazinizi çalıştırabildiğiniz anda ilkbaharda ekilebilir. Bezelye genellikle haziran ayının ikinci haftasında hasat edilir ve salatalık gibi iyi su geçirgen toprak gerektirir.

Doğrudan Güneş Almaması Gereken Sebze ve Meyveler

Gölgeli bahçedeki güneş ışınları bölgesine bağlı olarak değişir. Pek çok sebzenin çok fazla ışığa ihtiyacı olsa da, az sayıda sebze, gölgeli bahçenin daha soğuk, daha karanlık alanlarında gelişecektir. Bu nedenle gölgede sebze yetiştirmek mümkündür. Yeşiller gibi yapraklı sebzeler gölgeye en toleranslı olanıdır, çiçekleri için büyük ölçüde ışığa bağlı olan kök ve meyve bitkileri daha fazla güneşe ihtiyaç duyar. Örneğin, domates ve kabak bitkileri günün çoğunda tam güneşte büyür. Patates ve havuç, günün en az yarısında güneşte iyi büyür. Yapraklı sebzeler ise kısmi gölgeyi sorunsuz bir şekilde tolere edeceklerdir.

İşte bahçenin karanlık köşelerine koymak için en hoşgörülü gölge seven sebze bitkilerinin bir listesi: 

  • Marul
  • Ispanak
  • İsviçre pazı
  • Roka
  • Hindiba
  • Brokoli (ve ilgili bitkiler)
  • Kale
  • Lahana
  • Şalgam (yeşillikler için)
  • Hardal yeşilliği

Bahçede gölgeli alanlarınız varsa, değerlendirmek için güzel bir fırsatınız olacaktır. Küçük bir planlama ile gölgede sebzeleri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.