KategorilerÖĞREN

Şifalı Bitkiler

Bitkiler doğadan gelen en büyük şifa kaynaklarıdır. Yüzyıllardır birçok alanda alternatif tıpta kullanıldıkları gibi günümüzde de çoğu ilaçların hammaddeleri bitki özleridir. Kesinlikle her içerikte olduğu gibi kullanırken dozu önemlidir. Bu nedenle uzmanlarına danışarak kullanılması ve doktorunuzun yönlendirmesiyle yan etkilerinin gözlemlenmesi gerekmektedir.

Sizler için günlük hayatta karşımıza çıkan fakat yararlarından bi haber olduğumuz başlıca bitkilerin içeriklerini derledik.

Yoncanın Faydaları

Bildiğimiz kalp şeklinde üç yaprağı olan…

 

Uluslararası terminolojideki adı Arapça kökenli “Alfalfa”. Baklagiller familyasından; yüksek protein ve mineral içeriği nedeniyle hem yaş hem de kurutulmuş hayvan yemi olarak kullanımı yaygın ancak insana da pek çok faydası var. Şiddetli mide bulantılarının tedavisi için mükemmel bir çözüm. Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonları gibi üriner sistem rahatsızlıklarda da etkili. Toksinleri karaciğerden ve gastrointestinal (mide ve bağırsak) yollardan temizlemek için de ideal. Ayrıca kolesterol düzeyini dengelediğini, kötü kolesterolü düşürdüğünü gösteren bilimsel bulgular yer alıyor. Protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir kaynak. Genel besin değerinin yüksek oluşu nedeniyle enerji eksikliğini önleyici; ayrıca içerdiği saponinlerin kanı ve karaciğeri temizleyici özellikleri olduğu üzerinde duruluyor. Kansızlık çekenlere faydalı olduğu kadar, bir hastalıktan sonra fiziksel iyileşmeyi hızlandırmaya da yardımcı olabilir.

Anasonun Faydaları

anasonun-faydalari

Maydonozgillerden olan bitkinin Latince adı; “Pimpinella anisum”. Meyvelerinde “Anethol” denilen bir kimyasal bileşen var. Rakının hammadesi olan Anason, ilk olarak 4000 yıl önce Antik Mısır’da kullanılmaya başlanmış. Sindirimin iyileştirilmesi, vücuttaki gazın azaltılması, bulantının ve kusmanın kesilmesinde inanılmaz etkili. Emzirenlerde süt verimini arttırdığı da biliniyor. Öksürük, tıkanıklık ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını azaltmanın yanısıra kaygıyı gidermek ve sinirleri yatıştırmak için de kullanılıyor. Migren ağrısı, beyin yorgunluğu ve uykusuzluğa iyi geliyor. Fazla kullanıldığında uyuşukluk yapıyor. İştahı da, idrarı da arttırıyor. Kullanım alanı ve dozu çok önemlidir.

Meyan Faydaları

Günümüzde en çok kolada bulunan ve MÖ. 2000’lerden beri kullanılan Meyan, özellikle kökünün kullanılması nedeniyle “Meyankökü” olarak biliniyor. Tohumları doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilecek kadar tatlıdır. Ayrıca yağ yakımına doğrudan etkisi var ve sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlıyor. Hipertansiyon ve anksiyete tedavisinde, öksürmeyi kolaylaştırmada, mideyi rahatlatmada ve idrar yollarını temizlemede kullanılıyor. Karaciğer iltihaplamasına, ishale, ülser, reflü ve gastrite iyi geliyor. Tohumdan yetiştirilmesi son derece kolay olan bitkinin çayını yaparken belirleyici unsur demleme süresi. 10 dakikadan fazla demlenmesi faydalarını ortadan kaldırıyor.

meyan-faydalari

Kızıl Yonca Faydaları

Baklagillerden olan bu leziz ve son derece yararlı bitki, hayvan yemi olarak kullanılıyor. Kırmızı yonca çiçeği çayı, öksürük ve tıkanıklık gibi semptomlarda etkili. Vücudun ve kanın temizlenmesine yardımcı oluyor. Menopoz semptomlarını gidermede, kas gevşetici olarak ve egzamayı iyileştirmede kullanılıyor.

Kişniş Faydaları

kisnis-faydalari

Maydonozgiller familyasından olan Kişniş en çok tohumuyla meşhur. Kişniş tohumlarının, insülin üretmesi için pankreası uyardığı biliniyor. Bu da daha dengeli kan şekeri demek. Karaciğeri dengelemek ve genel kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı. Kişniş tohumları salmonella gibi gıda kaynaklı zehirlenmelere karşı doğal bir antibiyotik. Kişniş yapraklarının lif ve besin değeri yüksek; A ve K vitaminlerini barındırıyor. Yaprakları antioksidan ve potasyum, demir, magnezyum gibi mineraller açısından zengin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.