Üreten ve üretimin gücüne inanan; hayallerinin peşinde koşan ve emeğiyle Gurmeva markasına güç veren üretici kadınlarımızdan Rahil Hanım ile tanışın.

 

Rahil Hanım’ın üretim hikayesine geçmeden önce isminin anlamını bilmenizi istiyoruz. Çünkü kendisi gücünü isminden alan kadınlarımızdan. Rahil Arapça’da “Yollara Düşen, Yolcu, Sefere Çıkan” anlamlarına gelmektedir. Rahil Hanım da isminin hakkını vererek dağ bayır geziyor ve en doğru ürünleri sizlerle buluşturmak için var gücüyle çalışıyor.

 

Rahil Hanım mutfağını çok sevenlerden. Üretmenin gücünü bitmek bilmeyen enerjisiyle birleştiriyor. İlk etapta kızlarına tattırdığı ürünlerinden geçer not alan Rahil Hanım, sonrasında köyündeki eşe dosta hazırladığı ürünlerle büyük ilgi topluyor. Hem pozitif enerjisi, hem de elinin lezzetiyle Gurmeva’ya çok şey katanlardan. Hayatın tüm olumsuzluklarına rağmen mutlu olmayı bilen, tüm olumsuzluklardan bir ders çıkartarak üstüne koyarak devam edebilen ve asla motivasyonunu kaybetmeyen Gurmeva kadınlarından. Gelen her güzel yorumda işine daha fazla sarılan Rahil Hanım, işine dört koldan sarılıyor. Sürekli üreten, kendini geliştiren ve yetenekli üreticilerimizden öğrenecek çok şeyimiz olduğunu biliyoruz.

 

Doğru ürünleri bulmak için uzun yürüyüşler yaptığından yukarıda bahsetmiştik. Peki Dört Hırsız Sirkesi’nin nasıl hazırlandığını biliyor musunuz? Rahil Hanım her gün; sabahın ilk ışıkları ile dağa doğru yürüyüşe başlıyor. Rahil Hanım’ın hazırladığı sirkenin reçetesini maalesef veremiyoruz ancak içerisindeki ürünleri toplamak için dağda, bayırda günlerini harcadığını söyleyebiliriz. Seri üretimden uzak, tamamen doğal ve sürdürülebilir tarımı savunuyor.

“Gurmeva – Kadının Elinden” projesinde yer alan tüm ürünlerimizin gerekli belgeleri ve üretim izinleri tamamlanmış olup, ürünlerimizin arkasında bulunan bilgilendirme yazılarında bunlar mevcuttur. Kadın üreticilerimizle hazırladığımız ve ürünün nihai ambalaja gelmesi noktasına kadar olan; hasat, yıkama, hazırlama, damıtma, kaynatma vb. tüm süreçlerde her türlü hijyen kuralları dikkate alınmış olup; Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yönergeler doğrultusunda; İl tarım müdürlükleri ve il sağlık müdürlüklerinin izin onayları ile üretim yapılmıştır. Gurmeva markası; Türkiye’nin 81 ilinden kadın üreticilerin yer aldığı bir kadın girişimidir. Rahil Hanım’a da bu girişimin bir parçası olduğu için çok teşekkür ederiz.