KategorilerÖĞREN SAĞLIK

Hibiskus Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hibiskus Nedir?

Hibiskus bitkisi, salatalık ve domates gibi papatyagiller familyasındandır. Asya ve diğer subtropikal alanlarda yetişir. Hibiskus ismi Yunanca’da tatlı-acı anlamına gelmektedir. Hibiskus, diğer papatyagillere göre daha az tatlı ve kendine özgü bir kokuya sahiptir. Hibiskus tomurcukları açık sarı renkten koyu turuncuya doğru zengin renk geçişliği sergilerken, boyu ise küçük nokta büyüklüğünden, üzüm tanesi büyüklüğüne kadar ulaşabilir.

Hibiskus Bitkisinin Sağlığa Etkileri

Klinik biyokimya dergisinde (Clinical Biochemistry) yapılan bir çalışmada, hipertansiyon eğilimi olduğu bilinen tavşanlarda hibiskus özünün yüksek kan basıncını düşürdüğü saptanmıştır. Ancak, plazma trigliseritleri veya kolesterol üzerinde herhangi bir etkisi saptanmamıştır. Bilim insanları, hibiskus bitkisinin yüksek kan basıncı üzerine olan etkisinin kanıtlanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşüncesindeler. Ancak, şu ana kadar yapılan çalışmaların, bu konuda oldukça ümit verdiği de aşikar. Yapılan başka çalışmalara göre ise, hibiskus özü verilen hayvanlarda kilo kaybı gözlenmiştir. Klinik biyokimya dergisinde (Clinical Biochemistry) yayımlanan bir makaleye göre hibiskus özüyle beslenen canlıların normalden daha uzun süre yaşadıkları tespit edilmiştir.

Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve vücudun kardiyovasküler hastalık ve diyabet dahil olmak üzere belirli hastalıklardan korunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Hibiskus çiçekleri, flavonoidler, flavonoid olmayanlar, tanenler, proantosiyanidinler, saponinler, prosiyanidinler, kersetinoidler, hesperetinoidler, prosiyanidinler, disülfitler, flavonoid glikozitler, allosporin ve ön ilaçlar dahil olmak üzere bir dizi bitki antioksidanı içerir. Bu antioksidanların bir çok sağlık sorununa ve yaşlanmaya iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı, hibiskus bitkisinin kurutulmuş yapraklarından elde edilir. Hibiskus çayının tadı oldukça tatlı ve mayhoş, rengi ise kırmızımsıdır. Hem soğuk hem de sıcak tercih edilebilen hibiskus çayı sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Hibiskus çayı, dünyanın farklı coğrafyalarında farklı manevi anlamlar taşıyan, insanlar tarafından yüzyıllardır kullanılan bir içecektir. Örneğin; Hindistan’da, cenaze törenlerinde sıkça hibiskus çayı ikram edilir (bizdeki helva dağıtma kültürü gibi). Hibiskus çayı, Çin’de, doğurganlık ve iyi şansla, Japonya’da ise, güç ve kuvvet vermesiyle ilişkilendirilir. Fakat bu inanışlar, bilimsel nitelikte değildir. Hibiskus çayı, içerisinde hem fiziksel hem de zihinsel olumlu etkiler içeren doğal maddeler içermektedir.

Hibiskus çayı, antik Mısır’ın yağmur ormanlarına özgüdür ve antik Mısır’lılar tarafından sıkça kullanılırdı. Özellikle, yorgun geçen günün ardından, vücudu yenilemesi için tercih edilirdi. İçerdiği kalsiyum, demir, potasyum, b vitamini ve c vitaminiyle hiç şüphesiz çok faydalı bir bitki çayıdır.

Hibiskus Çayının Faydaları

Sağlığa bir çok faydası olan hem soğuk hem sıcak içilebilen hibiskus çayı, ülkemizde de günden güne popülerleşiyor. Asya’da, yüzyıllardır içilen hibiskus çayının, kalp rahatsızlıkları  ve kanser başta olmak üzere bir çok hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Hibiskus çayının sağlığa yararlı olmasının bir çok faktörü var bunlardan birisi içerisinde polifenoller barındırmasıdır. Polifenoller, antioksidan açısından oldukça zengin ve insan sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır. Bir diğer faktör ise, hibiskus çayının içerisinde flavonoidler ve kateşinler bulunmasıdır ve bu sayede kalp hastalıklarından korunmada oldukça etkilidir.

Hibiskus Çayı Bağışıklığı Güçlendirir mi?

Henüz Hibiskus çayının tüm faydalarını bilemesekte, yine de bağışıklık sistemimiz üzerindeki olumlu etkileriyle ilgili çalışmalar, hibiskus çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, Hibiskus çayının içerdiği antosiyaninlerin iltihaplı bileşenleri önlediği görülmüştür. Birçok açıdan faydası olan hibiskus çayını, doğanın bize sunduğu bir şifa kaynağı olarak görmeli ve belli dönemlerde tüketmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.