KategorilerSAĞLIK

Kalp – Damar Sağlığını Koruyan Besinler

Kalp damar hastalıkları

İnsanın ruhen, sosyal, zihinsel ve bedenen tam bir iyilik içinde olması durumuna sağlık denir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak herkesin isteyeceği bir durum olup kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Sağlıklı kalbe giden yol, sağlıklı besinlerden geçmektedir. Bazı besinler vardır ki, diğerlerine göre kalp sağlığına daha fazla katkı sağlamaktadır. Kan basıncını düşürerek ve damarları temizleyerek kalp sağlığına önemli katkılarda bulunurlar. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

Kalp ve damar hastalıklarının en önemli sebebi yanlış besinler tüketmektir.Aşırı karbonhidrat ve yağlı beslenmek damarların tıkanması sonucu kan akışının sekteye uğramasına sebebiyet vermektedir.Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle kalp ve damar hastalıklarının bir nebze de olsa iyileşmesi mümkündür. Kalp ve damar sağlığına iyi gelecek besinler ise şunlardır:

Mor lahana, domates, havuç, kırmızı biber, gibi antioksidan zengini besinler

Nar

Çiğ badem, ceviz, gibi lif içeren kuru yemişler

Ispanak, brokoli, portakal, limon, olgunlaşmamış muz. Potasyum, lif, kalsiyum ve C vitamini içeren besinler 

Yulaf

Doymamış yağ olan zeytin yağ

Günde en fazla 1 fincan yeşil çay ve kahve içmekte iyi gelebilir. Ancak fazla içilmesi durumunda kalbe zarar verebileceğinden fazla tüketmemeye dikkat  edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.