KategorilerSAĞLIK

Kemik Gelişimine Katkı Sağlayan Besinler

Kemik Gelişimi Sağlığı

İnsanın  ruhen, sosyal, zihinsel ve bedenen tam bir iyilik içinde olması durumuna sağlık denir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak herkesin isteyeceği bir durum olup kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Yaşamın erken döneminde iyi beslenme ve fizik aktivite alışkanlıklarının oluşması erişkin dönemde bunun devamının sağlanması, ileride kemik erimesi geliştiren yetişkinlerden olmayacağının göstergesidir. Özellikle kemik kırıklarının, genellikle ileri yaşta ortaya çıkan kemik erimesinin önlenmesi ve kemiklerin güçlendirilmesi için kalsiyum, magnezyum, potasyum, Vitamin D, omega-3 bakımından zengin besinler tüketilmesi gerekmektedir. Bazı besinler vardır ki, diğerlerine göre kemik gelişimi sağlığına daha fazla katkı sağlamaktadır. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kemik Gelişimi Sağlığına İyi Gelen Besinler

Anne adaylarının, gelişim çağındaki çocukların ve menopoza giren kadınların kemik sağlığını koruması için doğru şekilde beslenmesi gerekmektedir. Çocukların gelişim çağında kemiklerinin daha sağlıklı oluşması dikkate alınırken kadınların ise menopoz sürecinde kemik erimelerine karşı daha dikkatli beslenmeleri önerilmektedir. Kemik sağlığına iyi gelen besinler ise şunlardır:

1- Yumurta:

Yüksek protein miktarı ve kas gelişimine sağladığı katkı ile yumurtanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bağışıklık sistemimizi geliştiren, özellikle çocuklar için kas ve kemik gelişimine büyük katkı sağlayan yumurta;  uzmanlar tarafından ısrarla önerilmektedir. İçerdiği yüksek miktarda protein ile kas gelişimine büyük katkı sağlar. Amino asit ve vitaminler ile vücut gelişimine katkıda bulunur. İyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığına da katkı sağlar.

2- Bulgur:

Lif bakımından oldukça zengin olan bulgur, kandaki yağları düşürücü bir rol oynamaktadır. İçerisinde bulunan B1 vitamini sayesinde sindirim sistemine katkı sağlar. Toplam yağ oranı düşük, sağlıklı bir besin maddesidir. Karbonhidrat değeri yüksektir. 

3- Süt ve Süt Ürünleri:

Vücuda güç veren, büyümeyi ve gelişmeyi hızlandıran süt; aynı zamanda kemik gelişimine de büyük katkılar sağlamaktadır. Kemik erimesini engelleyen süt, mikroplar dolayısıyla ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı vücuda direnç verir. Cildin yaşlanmasını ve yıpranmasını engeller, her zaman diri ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Beyin gelişimine de katkı sağlayan süt, beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Çeşitli vitaminler tarafından da zengin olan süt, içerisinde A, B, C, D, E ve K vitaminlerini barındırır. Bu vitaminler sayesinde görme yeteneğine katkı sağlar,i kemik gelişimini hızlandırır, kanser riskini azaltır. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. 

Fındık, Ceviz ve Badem:

Cilt sağlığını geliştiren, beyin sağlığına destek sağlayan kuruyemişler, kemik gelişiminize de büyük katkı sağlayacaktır. Omega -3 bakımından zengin olan ceviz, kan basıncınızı dengeleyen badem ve kolesterol seviyenizi optimize eden fındık ile hem lezzetli hem de sağlıklı atıştırmalıklar sizi bekliyor. 

Kuru Baklagiller: 

Kuru baklagillerin doyurucu yönü her zaman bizim için ön planda olsa da, içerisinde bulundurdukları besin değerleriyle adeta gizli kahramanlardan. Fazla kalori içermemesiyle kilo kontrolü için birebir. Posa yönünden zengin olan kuru baklagiller; rektum kanseri riskini azaltıyor. Kalbi koruyan ve kan şekerini dengeleyen kuru baklagiller, kemik gelişimine de büyük katkı sağlıyor.

Mantar:

Protein ve demir açısından oldukça zengin olan mantar, içerdiği A, B, D, P, K vitaminlerini de içerir. Kötü kolesterolün düşmesi, iyi kolesterolün de yükselmesine katkı sağlayan mantar; düzenli tüketimde enfeksiyon riskini azaltmaktadır. D vitamini içeren nadir sebzelerden olan mantar, kanser riskini ve kalp damar hastalığı riskini de minimuma indirmektedir. Eksikliği durumunda diyabet, hipertansiyon ve depresyon gibi hastalıklara yol açabiliyor. Aynı zamanda kemik gelişimine de katkı sağlayan mantar, tüketimi esnasında oldukça dikkat edilmesi gereken gıdaların başında geliyor. Bazı türleri zehirli olduğundan, oldukça dikkatli ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.