KategorilerYETİŞTİR

Pancar Nasıl Yetiştirilir?

Yüksek antioksidana sahip olan kırmızı pancar  A, B, C, P vitaminlerini içerisinde barındırdığından mineraller bakımından oldukça zengindir. Yapılan çalışmalar kan basıncını düşürme, iltihapla savaşma, enerjiyi arttırma gibi etkilerinin yanı sıra zihinsel ve duygusal sağlığı destekleyen faydaları olduğunu da ortaya çıkartmaktadır. İçerdiği lif bakımından zengin olduğu için özellikle bağırsak hareketliliğinde olumlu etkisi bulunur. Kan basıncını düşürdüğünden kalp ve diğer rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bahçenizde veya geniş saksılarda bile rahatça yetiştirebileceğiniz mucizevi bir sebze olan pancar için tüyoları sizler için düzenledik. Pancar ekimi için seçeceğiniz toprağın humuslu, organik maddeler bakımından zengin ve bir miktar killi olması gerekmektedir. Ancak fazla killi topraklar pancarın köküne zarar verebileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır, eğer toprak konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz bu konuda uzmanlaşmış botanik bahçelerinden toprak temin edebilirsiniz. Pancar mümkün olduğunca bol toprakta aralıklarla yetiştirilmesi gereken bir bitki aslında. Ancak evde, saksı içinde yetiştirmeyi denemek isterseniz de verimli tohumlar temin ederek ekimini gerçekleştirebilirsiniz.

Olabildiğince derin bir toprağın içine tohumları 10’ar santimetre aralıklarla yerleştirin ve üzerini yeniden toprakla güzelce örtüp sulamasını yapın. Eğer bahçeniz varsa 1 metrelik alana 3 sıra olacak şekilde de ekimini gerçekleştirebilirsiniz. Her bir sıraya ekeceğiniz tohumlar arasında ise 4-5 santimetre uzaklık bulunmasına özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Pancar nemi seven bir sebze olduğundan dolayı, toprağını düzenli aralıklarla kontrol ederek sürekli nemli kalacak şekilde sulamasını gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Direkt olarak ısıyı sevmeyen ve kış sebzesi olan pancar, yüksek ısıdan uzak ve serin yerlerde yetiştirilmelidir. Bu adımları izleyerek yetiştirdiğiniz pancalarınızın tadına ve lezzetine doyum olmayacaktır. Afiyet olsun!

Pancarın Faydaları Nedir?

Mevsiminde en doğal şekilde toplanan kırmızı pancar, antioksidan ve mineral açısından zengin bir besindir. Bu sağlıklı yiyecek çiğ veya turşu olarak tüketilebileceği gibi yemeklere de eklenebilir. Kırmızı Pancar, içerisinde bulundurduğu C vitamini dolayısıyla bağışıklığı güçlendirir, bilişsel fonksiyonları iyileştirir. Yaklaşık 4 gram diyet posası içeren ortalama boyutta bir pancar, bağırsaklarınızı korur; yeterli posa tüketimiyle kolon kanserine karşı koruyucu niteliktedir. Aynı zamanda kalbi korur, kanserle savaşır. Pancara mor rengini veren Betalain yüksek oranda antioksidan içermektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.